Hitta förening

Östra distriktet

Björke SK, Boxholm Hemsida: www.idrottonline.se/BjorkeSK-Dragkamp/ Facebook: @bjorkesk Ordförande: Conny Ottosson,076-634 49 24, connyotto60@gmail.com Kontakt: david.l@materia.se, 070-939 22 76

Grytgöls IK, Grytgöl
Hemsida: 
www.idrottonline.se/GrytgolsIK/Dragkamp
Ordförande: Göran Gustavsson, 070-662 83 10, goran@tgsrorab.se
Kontakt: 
grytgolsik@gmail.com, 070-677 88 41

Ydre DK, Ydre
Hemsida: www.idrottonline.se/YdreDK-Dragkamp/
Ordförande: Christian Palm, 070-332 42 03, palm_brevik@hotmail.com
Kontakt: anneli596@gmail.com

Roma IF, Romakloster

Ordförande:Anders Larsson, 070-659 03 65, andersok@telia.com
Kontakt: 
Göran Fransson, 070-736 64 75, goran.fransson@telia.com

Stånga IF, Stånga

Ordförande:Charlotte Eliasson 073-765 83 60, charlotte_eliasson@hotmail.com
Kontakt: 
stanga.if@telia.com 

Klicka på kartan för att se var föreningarna finns

Norra Distriktet

Bergsåkers Skol IF, Sundsvall
Ordförande: Pontus Lindén, 076-148 19 59 pontuslundin093@gmail.com
Kontakt: vegard.davidsen@edu.sundsvall.se 070-310 17 93

Bosvedjans Skol IF, Sundsvall
Ordförande: Anna Gustafsson, 070-334 21 41 anna.ostlund@edu.sundsvall.se
Kontakt: Hans Ådahl hans.adahl@edu.sundsvall.se 076-044 15 07

Bredsands Skol IF, Sundsvall
Hemsida: www.bredsandsskola.se/skol-if
Ordförande: Lucas Fahlberg
Kontakt: Ann Danielsson, ann.danielsson@skola.sundsvall.se, 070-356 33 77

Brunnsbergs IF, Älvdalen Hemsida: www.brunnsbergsif.se Facebook: @brunnsbergsif Ordförande: Simon Andersson, 072-222 40 07 justin.simon@hotmail.com Kontakt: info@brunnsbergsif.se, 072-222 40 07

Brännans Skol IF, Härnösand
Ordförande: Jörgen Edholm
Kontakt: Lars-Gunnar Näslund, lars-gunnar.naslund@harnosand.se 

Dala Spets IF, Älvdalen
Ordförande: Daniel Fornstedt, 076-813 77 01 d.fornstedt@hotmail.com
Kontakt: Samma som ordförande

Dvärsätts Skol IF, Dvärsätt
Ordförande: Magnus Hermansson, 070-365 73 41 magnus.hermansson@krokum.se
Kontakt: Samma som ordförande

Enköpingspolisens IF, Enköping
Ordförande: Johan Blomberg, 073-334 01 43 johan.blomberg@polisen.se
Kontakt: Maria Arosenius, maria.arosenius@polisen.se, 070-201 10 82

Friggaskolans IF, Östersund
Ordförande: Greta Hedman, 070-243 9162 gretamatilda.hedman@gmail.com
Kontakt: Ralf Jönsson, 070-278 84 33 ralf.jonsson@pysslingen.se 

Gångvikens skola IF, Sundsvall
Ordförande: Theodore Nilsson Alvear theniz@edu.sundsvall.se
Kontakt: Alexandar Yordanov, 072-713 20 50 alaxandar.yordanov@edu.sundsvall.se

Heds IF, Kolsva
Hemsida: www.idrottonline.se/HedsIF-Dragkamp/
Facebook: @hedsifdragkamp
Ordförande: Tomas Karlsson, 070-662 84 65, kubben1@telia.com
Kontakt: My Kåberg, hedsif@hotmail.com, 076-836 77 12

HIF Kämparna, Sundsvall
Hemsida: www.hifkamparna.se
Facebook: @hifkamparna 
Ordförande: Sven Eriksson, 070-6029641, sven.eriksson@uvtcmail.se
Kontakt: 076-794 27 00 info@kamparna.se

IF Rycket, Härnösand
Hemsida: https://www.laget.se/ifrycket/
Ordförande: Ronny Valter, 070-355 48 13, ronnyvalter@hotmail.com
Kontakt: ifrycket@hotmail.com

KFUK-KFUM Kometerna, Sundsvall
Hemsida: www.kometerna.se
Facebook: @kometerna
Ordförande: Lennart Brandström, 070-744 11 15, lennart@kometerna.se
Kontakt: info@kometerna.se, 070-744 11 15

Kyrkmons Skol IF, Njurunda
Ordförande: Leia Lindblom, 070-372 89 69
Kontakt: Petra Lindblom petra.lindblom@edu.sundsvall.se 070-372 89 69

Myrvikens Skol IF, Oviken
Ordförande: Axel Eriksson axel.a.eriksson@zonline.se
Kontakt: Jan Magnusson 070-558 83 72 jan.magnusson@zonline.se

Orrens IF,  Sollefteå
Ordförande: Anita Åström, 070-259 05 09, anita.astrom@arbetsformedlingen.se
Kontakt: Samma som ordförande

Stöde Skol IF, Stöde
Ordförande: Anette Bergman anelar@edu.sundsvall.se 070-242 66 98
Kontakt: Peter Blomqvist 070-683 81 95 peter.blomqvist@edu.sundsvall.se

Uslands Skol IF, Alnö
Ordförande: Thomas Berglund, 070-589 35 69, tomas.berglund@edu.sundsvall.se
Kontakt: Samma som ordförande

Vallens Skol IF, Kovland
Ordförande: Lotta Lassfolk, 070-280 53 81, lotta.lassfolk@edu.sundsvall.se
Kontakt: Samma som ordförande

Wallby DK, Enköping
Hemsida: www.idrottonline.se/WallbyDK-Dragkamp/
Facebook: @wallbytugofwar
Ordförande: Karl Svansbo, karl.svansbo@byggstyrning.se, 070-606 10 63
Kontakt: Nina Wiberg Karlsson, 076-134 00 49, ninawika@gmail.com

Västra Aros DK, Västerås
Hemsida: www.idrottonline.se/VastraArosDK-Dragkamp/
Facebook: @vastraarosdragkampklubb
Ordförande:  Maria Valli, 070-346 23 97, mariawalli@yahoo.se
Kontakt: Samma som ordförande

Västra Distriktet

Floda Portars DK, Floda
Ordförande:
 Therese Hansson, 070-570 82 02, tessanhansson@icloud.se
Kontakt: Samma som ordförande

Kinds DK, Svenljunga
Facebook: 
@kindstugofwar
Ordförande: Kristoffer Thorell, 070-202 23 71, kristoffer.thorell@gmail.com 
Kontakt:
 Samma som ordförande

Stenungsunds DK, Stenungsund
Hemsida: www.stenungsundsdragkamp.se 
Facebook:
 @stenungsundsdk 
Ordförande: 
Marcus Carlsson, 076-816 44 74, m.carlsson87@gmail.com  
Kontakt: info.stenungsundsdragkamp@gmail.com 

Vedum AIS, Vedum
Hemsida: https://www.laget.se/VedumsAIS_dragkamp
Ordförande: Magnus Herbertsson, 070-219 44 43, magnus.herbertsson@vedum.se 
Kontakt: Johnny Puska, 070-653 65 31, kansliet@vedumsais.se

Västra Frölunda FKVästra Frölunda
Hemsida: www.idrottonline.se/VastraFrolundaFK-Dragkamp/
Facebook: Västra Frölunda Dragkamp
Ordförande:  Anna-Karin Löverdal, 070-445 26 49, anna-karin.lowerdahl@volvo.com
Kontakt: Kicki Danielsson, kicki_danielsson@yahoo.com 

Södra Distriktet

Dackeskolans IF, Tingsryd

Ordförande: Alexander Andersson, alexander.andersson@tingsryd.se

Kontakt: Peter.Eriksson@personal.tingsryd.se 

Hovmantorp DK, Hovmantorp
Hemsida: www.hovmantorpdk.se
Facebook: @hovmantorpdk 
Ordförande:
Stefan Klinthäll, 070- 28 03 680, stefan@klinthall.se

Kontakt: Mats Atterheim, 070-251 50 75, mats.atterheim1@gmail.com

IK Bergagård Atlet och Dragkamp, Vederslöv
Facebook: 
@bergagarddragkamp.se
Ordförande: Stefan Klinthäll, 070-280 36 80, stefan@klinthall.se 
Kontakt: Samma som ordförande

IK Södras Lejon dragkamp

Kontakt: Stefan Klinthäll, 070-280 36 80, stefan@klinthall.se 

Löftadalens DK, Frillesås
Hemsida: www.loftadalensdk.se
Facebook: @loftadalensdk
Ordförande: Anders Andersson, 070-363 09 86, anders.andersson@svenskdragkamp.se
Kontakt: kansli@loftadalensdk.se

Malmö DK, Malmö
Hemsida: www.idrottonline.se/MalmoDK-Dragkamp/
Ordförande: Anna Håkansson
Kontakt: malmodragkamp@gmail.com

Simlångsdalens IF, Simlångsdalen
Hemsida: www.simlangsdalensif.se/dragkamp
Facebook: @sifdragkamp
Ordförande: Magnus Edman, 070-91 49 226, magnus-edman@hotmail.com
Kontakt: Lovisa Persson simlangsdalensif@live.se , 073-067 50 41

Unnaryds DK, Unnaryd
Hemsida: www.unnarydsdk.se
Facebook: @unnarydsdk
Ordförande: Ann-Christin Wendpaap, 076-804 71 40
Kontakt: Tomas Persson, 073-842 51 94 tomas_88eatsyou@hotmail.se

Vislanda Grundskolas IF, Vislanda
Ordförande: 
Emil Salomonsson, vislandaskolif@gmail.com 
Kontakt:
Jan Stemberger, 070-850 89 66, jan.stemberger@alvesta.se

Wärö DK, Väröbacka
Ordförande: Anders Andersson, 070-363 09 86, anders.andersson@svenskdragkamp.se
Kontakt: Samma som ordförande

Växjö AIS, Växjö
Hemsida: www.vaisdragkamp.se/ 
Ordförande: Lars-Göran Ahl, 073-415 66 61, lars.goran.ahl@gmail.com
Kontakt: Stefan Davidsson, 073-441 63 01, stefandavidsson@outlook.com

IK Älmhult Atleter, Älmhult

Ordförande: Johannes Gunnarsson, 070- 98 42 796, johannes.gun@gmail.com

Kontakt: Samma som ordförande

Nordinskolans IF, Smålandsstenar

Ordförande: Martin Knutsson, 073-832 06 97, martin.knutsson@edu.gislaved.se

Kontakt: Martin Holmgren, 070-549 41 67, martin.holmgren@edu.gislaved.se